آموزش کار با دستگاه فتوتراپی

آموزش نصب دستگاه پایه دار

آموزش نصب دستگاه تونلی

دستگاه فتوتراپی SMG LOW

دستگاه فتوتراپی SMG FUL

دستگاه فتوتراپی REX

راهنمای گام به گام درمان زردی نوزاد

آموزش کار با دستگاه فتوتراپی مرحله به مرحله

قبل از هر چیز امیدوارم با قدم‌های نورسیده لطف و رحمت الهی بیش از پیش در زندگیتان جاری گردد . تبریک من را صمیمانه بپذیرید . در ادامه قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه با استفاده از دستگاه فتوتراپی نسبت به درمان زردی نوزاد خود اقدام نمایید . با ما همراه باشید .

 1. در قدم اول از شما تقاضا دارم زمانی که دستگاه به دست شما رسید لطفا دستگاه را با استفاده از مواد ضدعفونی خودتون تمیز و ضدعفونی نمایید .
 2. در صورتی که دستگاه توسط کارشناسان مجموعه برای شما نصب شده از این مرحله گذر کنید در غیر این صورت با توجه به نوع دستگاه با مشاهده آموزش های زیر نسبت به سرهم نمودن دستگاه اقدام نمایید :

آموزش نصب دستگاه پایه دار

آموزش نصب دستگاه تونلی

در این مرحله شما باید نوزاد را برای آغاز درمان آماده نمایید . نوزاد را کاملا برهنه درون دستگاه قرار می دهید . نوزاد هیچ پوششی نباید داشته باشد تنها پوششی که نوزاد باید داشته باشد پوشک و چشم بند است . در صورتی که شما از دستگاه فتوتراپی بدون نیاز به چشم بند استفاده می نمایید نوزاد هنگام درمان نیازی به استفاده از چشم بند ندارد ولی در هر صورت نور آبی رنگ (فتوتراپی) نباید به آلت تناسلی و چشک نوزاد برخورد کند پس نوزاد حتما از پوشک و چشم بند باید استفاده نماید .

نکته مهم : چشم نوزاد و آلت تناسلی نوراد هنگام درمان حتما توسط پوشک و چشم بند پوشانده شود .

نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی

نوزاد را همانند تصویر زیر به صورت طاق باز داخل دستگاه قرار می دهید یعنی نوزاد باید روی کمر خود بخوابد . به هیچ عنوان نوزاد را روی شکم قرار نمی دهید زیرا خطرناک است و ممکن است نوزاد دچار خفگی شود .

نحوه قرار دادن نوزاد در دستگاه فتوتراپی

نوزاد چند ساعت داخل دستگاه باشد ؟

 1. در صورتی که درجه زردی نوزاد شما کمتر از 12 است :: 

  نوزاد 45 دقیقه داخل دستگاه قرار بگیرد و بعد از گذشت این 45 دقیقه نوزاد را از دستگاه خارج نمایید . بعد از اینکه نوزاد را از دستگاه خارج کردید نوبت به این موضوع می رسد که به نوزاد شیر بدهید . یک نوبت به نوزاد شیر بدهد و سپس نوزاد یک استراحت کوتاه در حد 30 دقیقه داشته باشد و سپس نوزاد را مجدد داخل دستگاه قرار دهید . این مراحل را در طول شبانه روز تکرار بفرمایید یعنی نوزاد 45 دقیقه داخل دستگاه باشد سپس خارج شود شیر بخورد نیم ساعت استراحت کنید و سپس دوباره نوزاد را داخل دستگاه قرار دهید .
 2. در صورتی که درجه زردی نوزاد شما بین 12 تا 15 است ::

  نوزاد 60 دقیقه داخل دستگاه قرار بگیرد و بعد از گذشت این 60 دقیقه نوزاد را از دستگاه خارج نمایید . بعد از اینکه نوزاد را از دستگاه خارج کردید نوبت به این موضوع می رسد که به نوزاد شیر بدهید . یک نوبت به نوزاد شیر بدهد و سپس نوزاد یک استراحت کوتاه در حد 30 دقیقه داشته باشد و سپس نوزاد را مجدد داخل دستگاه قرار دهید . این مراحل را در طول شبانه روز تکرار بفرمایید یعنی نوزاد 60 دقیقه داخل دستگاه باشد سپس خارج شود شیر بخورد نیم ساعت استراحت کنید و سپس دوباره نوزاد را داخل دستگاه قرار دهید .
 3. در صورتی که درجه زردی نوزاد شما بیشتر از 12 است ::

  نوزاد 90 دقیقه داخل دستگاه قرار بگیرد و بعد از گذشت این 90 دقیقه نوزاد را از دستگاه خارج نمایید . بعد از اینکه نوزاد را از دستگاه خارج کردید نوبت به این موضوع می رسد که به نوزاد شیر بدهید . یک نوبت به نوزاد شیر بدهد و سپس نوزاد یک استراحت کوتاه در حد 30 دقیقه داشته باشد و سپس نوزاد را مجدد داخل دستگاه قرار دهید . این مراحل را در طول شبانه روز تکرار بفرمایید یعنی نوزاد 90 دقیقه داخل دستگاه باشد سپس خارج شود شیر بخورد نیم ساعت استراحت کنید و سپس دوباره نوزاد را داخل دستگاه قرار دهید .

نکته مهم : یکی از مهمترین نکاتی که در درمان زردی تاثیر بالایی دارد تغذیه نوزاد است . نوزاد هنگام درمان باید شیر زیاد بخورد . نوزاد هرچقدر بیشتر شیر بخورد زودتر درمان می شود . در صورتی که شیر مادر کم است می توانید از شیر خشک نیز استفاده کنید یعنی نوزاد هم شیر خشک بخورد هم از شیر مادر تغذیه کند . همچنین مادر نوزاد می تواند از عطاری عرقیات گیاهی که برای زردی نوزاد مفید است مانند شیرخشت ، ترنجبین و عرق کاسنی تهیه کند و خود مادر نوزاد میل کند و سپس به نوزاد شیر دهد .

دمای بدن نوزاد داخل دستگاه باید چند باشد ؟

به دستگاه یک سیم دماسنج متصل است که شما باید هر 20 دقیقه یکبار این سیم دماسنج رو زیر بغل نوزاد بزارید و روی صفحه نمایشگر دمای بدن نوزاد خود را مشاهده کنید . دمای ایده آل برای بدن نوزاد بین 33 تا 37 درجه سانتی گراد می باشد .

به طور طبیعی دمای بدن نوزاد (پوست نوزاد) حدود 36.5 درجه سانتی گراد است در صورتی که این دما از طریق زیر بقل سنجیده شود باید بین ۳۶ تا ۳۷ درجه سانتی گراد باشد . پس می توان نتیجه گرفت دمای ایده آل برای بدن نوزاد عددی بین 35 تا 37.5 درجه سانتی گراد است .

در صورتی که دمای بدن نوزاد بالاتر از 37.5 برود دستگاه به صورت اتوماتیک خاموش می شود . همچنین بهتر است برای پیشگری از این موضوع به صورت مداوم فن یا همان تهویه هوای دستگاه روشن باشد . در صورتی که دمای بدن نوزاد بالاتر از 37.5 رفت باید نسبت به انجام اقداماتی همچون پاشویه نوزاد و اقداماتی که برای کاهش تب انجام می دهند اقدام نمایید و در صورتی که نتوانستید در منزل تب نوزاد را کاهش دهید نوزاد را به درمانگاه منتقل کنید .

نکته مهم : هرچقدر محیط اطراف نوزاد خنک تر باشد زردی زودتر بهبود پیدا می کند و همچنین هر چقدر فضای محیط اطراف گرم تر باشد زردی بدتر می شود . پس بهتر است محیط اطراف نوزاد را خنک نگه داریم .

نکات کلیدی و مهم در زردی نوزاد

 1. ساعات اولیه درمان در صورتی که نوزاد بی تابی کرد یا گریه کرد ایرادی نداره کاملا طبیعی است . در صورتی که پوست نوزاد پوست پوست شد یا دون دون قرمز زد باز هم طبیعیه و ایرادی نداره .
 2. در صورتی که خدایی نکرده نوزاد تب کرد یعنی دمای بدن نوزاد بالای 38 درجه رفت یا بدن نوزاد کبود شد و یا نوزاد بی حال شد یا ببهوش شد کاملا خطرناک است و نوزاد را سریعا باید به بیمارستان یا درمانگاه منتقل کنیم .
 3. در صورتی که بند ناف نوزاد افتاده یا به صورت معمول نوزاد را حمام می برید می توانید نوزاد را در انتهای هر شب حمام ببرید . یکی از مزیت هایی که این کار دارد این است که در صورتی که پوست نوزاد پوست پوست شده است با حمام رفتن بهبود پیدا می کند .
 4. همچنین هر زمان از درمان در صورتی که خود نوزاد یا والدین نوزاد خسته شدید می توانید استراحت کنید و پس از استراحت روند درمان را دوباره آغاز نمایید . برای مثال نیازی نیست شب تا صبح نوزاد را داخل دستگاه قرار دهید می توانید شب روند درمان را متوقف و استراحت کنید .
 5. نوزادانی که درجه زردی زیر 13 دارند معمولا در دو روز درمان میشوند و نوزادانی با درجه زردی بالای 14 معمولا طی مدت سه روز درمان می شوند .
3.7/5 - (4 امتیاز)